ZJAZD NAUKOWY STOWARZYSZENIA EPIDEMIOLOGII SZPITALNEJ ŁOCHÓW 2018


Warsztaty prowadzone są w małych grupach, umożliwiając uczestnikom prowadzenie swobodnej dyskusji , zadawanie pytań oraz wymianę poglądów. Rejestracja na warsztaty możliwa jest dla uczestników po uiszczeniu opłaty konferencyjnej. Uczestnik zjazdu może wybrać w każdej sesji warsztatowej jeden warsztat. Ilość miejsc na warsztatach jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Link do rejestracji na warsztaty zostanie przesłany w potwierdzeniu rejestracji. Warsztaty oznakowane są numerycznie

Rejestracja na warsztaty możliwa jest dla uczestników po uiszczeniu opłaty konferencyjnej. Ilość miejsc na warsztatach jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Link do rejestracji na warsztaty prześlemy w potwierdzeniu rejestracji. Uczestnik konferencji ma do wyboru maksymalnie 6 warsztatów.

Warsztat 1: Komunikacja - udzielanie i przyjmowanie informacji zwrotnej

PROWADZĄCY
Ewa Schabek - coach (certyfikat ICC, 2009), trener gier coachingowych (licencja Norman Benett Academy, 2013), mediator (Meciacje i Negocjacje w SWPS w Warszawie, 2005). Z wykształcenia psycholog kliniczny (UAM Poznań, 1989). Posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu zespołami i obszarem HR w firmach o charakterze usługowym i produkcyjnym. Znajomość procesów biznesowych oraz realiów zarządzania zespołami przekłada obecnie na budowanie skuteczności osobistej swoich klientów indywidualnych oraz wzmacnianie przywództwa i rozwijanie skutecznych zespołów w organizacjach. Do grona jej Klientów należą m. in. Volkswagen Group Polska, Yes Biżuteria, Talent Solution, Elektrometal Energetyka.

TEMATYKA
W trakcie warsztatu odpowiemy sobie na pytania: 
Dlaczego udzielanie i przyjmowanie informacji zwrotnej bywa trudne?
Jak udzielać informacji zwrotnej, aby stanowiła dla drugiej strony zaproszenie do zmiany zachowania, a nie zagrożenie, które zazwyczaj skutkuje postawą obronną?
Jak reagować na trudny komunikat, aby wyjść poza schemat obrony poprzez atak bądź wycofanie? 
Poznacie Państwo najczęstsze reakcje na trudny komunikat oraz jak można je zmienić na bardziej empatyczne i rzeczowe. Poznacie i przećwiczycie model FUKO udzielania informacji zwrotnej oraz  czym różni się informacja zwrotna (feed-back) od informacji wyprzedzającej (feed-forward). 
MATERIAŁY DLA UCZESTNIKÓW SZKOLENIA
Konspekt z zagadnieniami i ćwiczeniami dotyczącymi udzielania i odbierania informacji zwrotnej.

Warsztat 2: Antiseptic non-touch technique (ANTT) - Interwencje zmniejszające ryzyko zakażeń związanych z założonym cewnikiem moczowym

PROWADZĄCY
dr Aleksandra Mączyńska - pracuje na stanowisku Infection Control CNS w szpitalu Uniwersyteckim w Galway w Irlandii. Wprowadziła wiele autorskich programów, wpływających na redukcję występowania zakażeń szpitalnych, między innymi care bundle dla pacjentów z założonym cewnikiem moczowym, który następnie został wprowadzony jako narodowy program w Irlandii. Jest autorką wielu publikacji i książek o tematyce profilaktyki i kontroli zakażeń oraz popularnego blogu - Profilaktyka Zakażeń www.profilaktykazakazen.pl

TEMATYKA  
W trakcie wprowadzenia do warsztatów omówione będą najnowsze światowe wytyczne, standardy oraz interwencje zmniejszające ryzyko zakażeń związanych z założonym cewnikiem moczowym. Przedstawiony będzie pakiet opieki - Care bundle, jako złoty standardy w profilaktyce zakażeń układu moczowego.
W trakcie zajęć praktycznych prowadzone będą ćwiczenia na fantomach zgodnie z zasadami ANTT, który jest efektywnym programem kontroli i audytowania procesu w profilaktyce zakażeń szpitalnych. Omówiona będzie rola Zespołu ds. Zakażeń Szpitalnych w audytowaniu procesu:
  • Cewnikowania pęcherza moczowego
  • Pielęgnacji pacjenta z założonym cewnikiem moczowym
MATERIAŁY DLA UCZESTNIKÓW SZKOLENIA
  • Wytyczne dotyczące profilaktyki i kontroli zakażeń związanych z założonym cewnikiem moczowym
  • Care bundle – pakiet opieki nad pacjentem z założonym cewnikiem moczowym
  • Formularz audytu do audytowania procesu na podstawie ANTT  
  • Paszport dla pacjenta z założonym cewnikiem moczowym – nowa jakość w edukacji pacjentów

Warsztat 3: Wentylacja mechaniczna - jak ograniczyć ryzyko VAP?

PROWADZĄCY
dr n. o zdr. Anna Michalik – pracuje na stanowisku asystenta Wydziału Nauk o Zdrowiu Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej oraz na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Posiada specjalizację z pielęgniarstwa epidemiologicznego. Uczestniczy w spotkaniach ZKZSz oraz bierze udział w badaniu PPS. Jako „research nurse” brała udział w międzynarodowym programie PROHIBIT dotyczącym higieny rąk i care bundle dla pacjentów z założonym cewnikiem centralnym.

TEMATYKA
W trakcie wprowadzenia do warsztatów omówione będą najnowsze światowe wytyczne, standardy oraz interwencje zmniejszające ryzyko zakażeń związane z odrespiratorowym zapaleniem płuc. Przedstawiony będzie pakiet opieki - Care bundle, jako złoty standard w profilaktyce zapaleń płuc. W trakcie zajęć praktycznych omówione będą zasady opieki nad pacjentem wentylowanym mechanicznie.
MATERIAŁY DLA UCZESTNIKÓW SZKOLENIA
  • Wytyczne dotyczące profilaktyki i kontroli zakażeń związanych z opieką nad pacjentem wentylowanym mechanicznie
  • Care bundle – pakiet opieki nad pacjentem wentylowanym mechanicznie

Warsztat 4: Zakażenia związane z raną. Projekt pilotażowego programu Skoordynowanej opieki nad pacjentem. Jak aplikacje telemedyczne mają wpływ na zmniejszenie zakażeń szpitalnych.

PROWADZĄCY
prof.dr hab.n. med. Tomasz Banasiewicz  - pracuje na stanowisku kierownika Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Onkologii Gastroenterologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Zajmuje się przede wszystkim chirurgią przewodu pokarmowego oraz chirurgią endokrynologiczną. Duża część jego pracy stanowi opieka nad chorymi z różnego rodzaju nowotworami oraz ranami przewlekłymi. Jest inicjatorem rozwoju terapii podciśnieniowej w ranach przewlekłych oraz autorem wielu publikacji o tematyce leczenia ran. Ponadto od wielu lat jako szef kliniki rozumie potrzebę wdraża systemy do monitorowania i wspomagania leczenia, który ma wpływ na zmniejszenie występowania ilości zakażeń. Z tej potrzeby powstał stworzony przez Profesora system telemedyczny do monitorowania i wspomagania leczenia ran – iWound.

TEMATYKA
W trakcie wprowadzenia do warsztatów omówiony zostanie system leczenia ran TIME, oraz procesy wpływające na ryzyko zakażeń ran chirurgicznych i ran pooperacyjnych- spojrzymy na to okiem chirurga. Przedstawione zostaną różne sposoby leczenia ran w kontekście najnowszych wytycznych, z uwzględnieniem ograniczenia zakażeń ran na oddziałach szpitalnych.   
W trakcie zajęć praktycznych przedstawione zostaną procesy i zasady programu pilotażowego w „Skoordynowanej Opiece nad pacjentem” oraz rola personelu versus zespołu zajmującego się ograniczeniem występowania zakażeń na podstawie przykładowego szpitala. Dokonany zostanie przegląd praktyczny przykładów ran u pacjentów.
Zapoznamy Państwa z naszym autorskim programem Iwound przygotowywanym w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego w Poznaniu, który pozwala na użycie aplikacji do monitorowania gojenia się ran pooperacyjnych oraz bezpieczny nadzór nad gojeniem rany w trakcie pobytu chorego w domu. Stosowanie tego systemu może zapewnić pacjentowi ogromny komfort oraz możliwość konsultacji rany pooperacyjnej on-line. Zaprezentowany zostanie także system kontroli powierzchni i przestrzegania higieny rąk.
MATERIAŁY DLA UCZESTNIKÓW SZKOLENIA
Możliwość bezpłatnego dostępu do aplikacji prezentowanych na warsztatach.

Warsztat 5: Clostridium difficile - skuteczne działania w kontroli zakażeń

PROWADZĄCY
mgr Katarzyna Pawlik specjalista mikrobiolog, lider procesu profilaktyki zakażeń szpitalnych w Szpitalu Bielańskim im. K. J. Popiełuszki w Warszawie. Jest członkiem Zarządu Stowarzyszenia Epidemiologii Szpitalnej oraz ekspertem i autorką wielu wytycznych Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków.


TEMATYKA
W trakcie warsztatów będą omówione następujące zagadnienia: kiedy C. diffcile jest zakażeniem szpitalnym? – kryteria diagnostyczne i kliniczne oraz epidemiologia i czynniki ryzyka wystąpienia C. difficile. Będziemy dyskutować na temat znaczenia bezobjawowych nosicieli oraz wielokierunkowej strategii ograniczającej rozprzestrzenianie się C. difficile, w tym: zasad izolacji pacjenta z C. difficile, znaczenia kohortacji pacjentów, kontroli środowiska i doboru środków dezynfekcyjnych, dekontaminacji sprzętu oraz postępowania z bielizną szpitalną. Odpowiemy na pytania: 
  • Jakie działania w zakresie stosowania antybiotyków należy wdrażać w oddziałach o wysokiej zapadalności na C. diffiicle?
  • Ognisko epidemiczne – kiedy rozpoznawać i jak postępować w ognisku epidemicznym?
  • Nowości w leczeniu C. difficile. Jak monitorować efekt leczenia?
  • Jakie informacje należy przekazywać pacjentowi w trakcie hospitalizacji i przy wypisie do domu?
W trakcie zajęć praktycznych będziemy ćwiczyć monitorowanie i kontrolę zakażeń C. difficile na oddziale internistycznym.
MATERIAŁY DLA UCZESTNIKÓW SZKOLENIA
  • Prezentacja z warsztatów
  • Postępowanie w ognisku C. diffcile – krok po kroku
  • Praktyczne informacje dla pacjenta i rodziny po wypisie

Warsztat 6: Monitorowanie zakażeń szpitalnych

PROWADZĄCY
dr n.med. Aleksander Deptuła - specjalista mikrobiologii lekarskiej. Kierownik Sekcji Antybiotykoterapii i Kontroli Zakażeń Szpitalnych, Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr Antoniego Jurasza w Bydgoszczy, Koordynator krajowy programów ECDC – Badania Punktowego Zakażeń Związanych z Opieką Zdrowotną (PPS HAI&AU) oraz Monitorowania Zakażeń i Stosowania Antybiotyków w Oddziałach Anestezjologii i Intensywnej Terapii (HAI-ICU).

lek. med. Grzegorz Dubiel - Przewodniczący zespołu kontroli zakażeń szpitalnych , Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej, specjalista mikrobiologii lekarskiej oraz anestezjologii i intensywnej terapii. Prowadzi program pilotażowy ECDC dotyczący monitorowania zakażeń szpitalnych w oddziałach intensywnej terapii



TEMATYKA
W trakcie warsztatów odpowiemy na pytania:
  • Jak wybrać optymalny system monitorowania w zależności od specyfiki szpitala?
  • Jak lub czy w ogóle odpowiadać na pytanie jaki mamy odsetek zakażeń w szpitalu?
  • Co i jak można monitorować w oddziałach internistycznych, położnictwa, neonatologii  oraz oddziałach wysoce-specjalistycznych? 
  • Kiedy i jak prowadzić monitorowanie po wypisie pacjenta ze szpitala?
W trakcie zajęć praktycznych analizować będziemy techniki monitorowania oraz interpretację wyników monitowania i wdrażanie działań naprawczych. Będziemy zajmować się monitorowaniem zakażeń miejsca operowanego , zakażeń odcewnikowych oraz VAP, a także omówimy monitorowanie po-wypisowe.
MATERIAŁY DLA UCZESTNIKÓW SZKOLENIA
  • Prezentacja z warsztatów
  • Zasady wyboru optymalnego systemu monitorowania
  • Dane o zapadalności na wybrane zakażenia szpitalne

Warsztat 7: Mapowanie mikrobiologiczne

PROWADZĄCY
dr n.med. Małgorzata Fleischer - adiunkt Katedry Mikrobiologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu; konsultant w zespołach kontroli zakażeń szpitalnych: Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc i Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 we Wrocławiu, specjalista mikrobiolog.


dr n.med. Marleta Zienkiewicz
Przewodniczącz zespołu kontroli zakażeń szpitalnych, Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie, SP ZOZ Szpital MSW w Szczecinie, konsultant wojewódzki w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej dla Województwa Zachodniopomorskiego.



TEMATYKA
W trakcie warsztatów przedstawimy zasady współpracy laboratorium mikrobiologicznego  z Zespołem Kontroli Zakażeń Szpitalnych. Odpowiemy sobie na pytanie - Jak prowadzić mapowanie mikrobiologiczne szpitala? Omawiać będziemy i dyskutować o wybranych przykładach mapowania oraz przykładach decyzji zapobiegania rozprzestrzeniania się MDRO w wyniku mapowania i przykładach decyzji terapeutycznych podejmowanych w wyniku mapowania. 

Warsztat 8: Ocena ryzyka

PROWADZĄCY
dr n.med. Tomasz Ozorowski - Przewodniczący Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych, Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu, Szpital Wojewódzki w Poznaniu.



TEMATYKA
W trakcie warsztatów odpowiemy na pytania: 
  • Jak zarządzać ryzykiem w szpitalu?
  • Ocena ryzyka przy przyjęciu pacjenta do szpitala- co rzeczywiście jest potrzebne?
W trakcie warsztatów będziemy dyskutować nad oceną ryzyka i programami naprawczymi, jako odpowiedź na wyniki monitorowania zakażeń. Analizować będziemy także zagadnienia dotyczące oceny ryzyka związanego z rodzajem wykonywanych świadczeń oraz ocenę ryzyka związaną ze środowiskiem szpitala. 
MATERIAŁY DLA UCZESTNIKÓW SZKOLENIA
  • Prezentacja z warsztatu
  • Protokół oceny ryzyka – propozycje dla szpitali

Warsztat 9: Bezpieczeństwo przygotowania i podawania leków i płynów infuzyjnych

PROWADZĄCY
Maria Budnik-Szymoniuk: magister pielęgniarstwa; nauczyciel akademicki - wykładowca w Zakłądzie Pielęgniarstwa Społecznego Collegium Medicum w Bydgoszczy. Założycielka i Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarstwa Infuzyjnego. Autorka wielu publikacji dotyczących tematyki procedur wysokiego ryzyka, w tym bezpieczeństwa terapii infuzyjnej w aspekcie medycznym (w tym epidemiologicznym), organizacyjnym, finansowym i prawnym.

TEMATYKA 
w trakcie warsztatów omówione będą zasady bezpiecznego przygotowanie płynów infuzyjnych i roztworów leków do podaży pozajelitowej z uwzględnieniem aspektów sprzętowych, organizacyjnych, finansowych i prawnych. Przeanalizujemy przyczyny zdarzeń niepożądanych związanych z procedurami wysokiego ryzyka, w tym związanymi z prowadzeniem terapii infuzyjnej: ocena ryzyka, nadzór nad krytycznymi punktami kontroli. Dyskutować będziemy na temat bezpieczeństwa terapii infuzyjnej – zarządzaniu ryzykiem a oceną jakości farmakoterapii pozajelitowej oraz bezpieczeństwem użytkowania dostępów naczyniowych, zarówno krótko jak i długoterminowych ze wskazaniem obszarów ryzyka (CCP – Critical Control Point).

Warsztat sponsorowany Aesculap Chifa

Warsztat 10: Przewodniczący zespołu ds. zakażeń szpitalnych - zadania i odpowiedzialność

PROWADZĄCY
dr n.med. Marleta Zienkiewicz
Przewodniczącz zespołu kontroli zakażeń szpitalnych, Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie, SP ZOZ Szpital MSW w Szczecinie, konsultant wojewódzki w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej dla Województwa Zachodniopomorskiego.


dr n.med. Agnieszka Misiewska-Kaczur
Przewodnicząca zespołu kontroli zakażeń szpitalnych, Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Szpital Śląski w Cieszynie.




TEMATYKA
W trakcie warsztatów omówione będą kluczowe elementy programu kontroli zakażeń szpitalnych oraz zakres zadań i odpowiedzialność przewodniczącego Zespołu ds. Zakażeń Szpitalnych. 
Odpowiemy na pytanie - Jak sprawnie organizować pracę zespołu? Będziemy dyskutować nad udziałem przewodniczącego zespołu w kształtowaniu szpitalnej polityki antybiotykowej oraz wymieniać się doświadczeniami. 

Warsztat 11: Nowoczesne metody monitorowania poziomu higieny środowiskowej w szpitalach – praktyczne rozwiązania dla zespołów kontroli zakażeń

PROWADZĄCY

Malwina Derkacz
Konsultant ds. Higieny w firmie Ecolab. Z wykształcenia mgr chemii, posiadający studia uzupełniające z ekonomii menadżerskiej.  Od 10 lat współpracuje z jednostkami ochrony zdrowia dostarczając rozwiązania pomagające zoptymalizować procesy w celu osiągnięcia globalnych oszczędności oraz minimalizacji ryzyka zakażeń.

mgr inż. Zbigniew Paździor
Corporate Account Manager Healthcare Poland and Baltics w firmie Ecolab. Posiada wykształcenie w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem. Ukończył Politechnikę Poznańską na wydziale Informatyki i Zarządzania oraz Technische Fachhochschule Wildau na wydziale Europäische Management. Od ponad 10 lat związany z branżą medyczną, współpracuje z jednostkami ochrony zdrowia, wpierając, doradzając i szukając dla nich najlepszych rozwiązań z zakresu prewencji zakażeń szpitalnych.

TEMATYKA
Podczas warsztatów przedstawimy praktyczne rozwiązania ułatwiające codzienną pracę zespołów kontroli zakażeń. W trakcie zajęć poznacie Państwo i będziecie mogli przetestować nowoczesne metody i narzędzia do monitorowania poziomu higieny środowiskowej w placówkach ochrony zdrowia. Odpowiemy na pytanie, jak usystematyzować pracę zespołu, aby była ona bardziej efektywna i realnie wpływała na poprawę czystości w szpitalu, a co za tym idzie – przyczyniała się do redukcji zakażeń szpitalnych.

MATERIAŁY DLA UCZESTNIKÓW SZKOLENIA:
Streszczenie literatury dot. tematu
Praktyczne przykłady

Warsztat sponsorowany: ECOLAB